שיעור פתוח בקבוצה הצעירה השנייה. תקציר השיעור המשולב בקבוצה הצעירה השנייה "תן טוב. שילוב אזורי חינוך

לודמילה ריבובה

מטרה: פיתוח דיבור קוהרנטי של ילדים.

משימות:

חינוכית: ללמד להזדהות עם גיבורי האגדה; ללמד ילדים לזכור אגדה מוכרת - « איש זנגוויל» הסתמכות על דימויים חזותיים, כדי ליצור יכולת לשמוע ולהבין את השאלות שנשאלו על עלילת אגדה, לענות עליהן; להעשיר את אוצר המילים של הילדים - להבדיל על ידי מראה חיצוני בעלי חיים, קרא להם נכון;

מתפתח: לפתח תשומת לב, זיכרון, חשיבה פעילות גופנית; מיומנויות מוטוריות עדינות ידיים; היכולת לפתור חידות על חיות בר; להעצים את הדיבור.

חינוכית: טיפוח יחסים ידידותיים, עניין באגדות, למפרקים פעילות יצירתית; והרצון לעזור לחבר בצרה.

חומר וציוד:

מחברת

צעצועים ממולאים : לַחמָנִיָה, ארנבת, זאב, דוב, שועל

דמויות גיאומטריות (מודולים)

תמונות המתארות חיות בר,

עבודה מקדימה:

קריאת אגדות « איש זנגוויל» , "עוף ריבא", "לפת", "ארנבת ושועל", "טרמוק"

שוקל איורים לסיפורי אגדות, לימוד חרוזים לילדים, התעמלות באצבעות, דקות פיזיות.

מהלך השיעור:

חבר'ה, תראו, אורחים הגיעו אלינו היום.

בואו נגיד שלום לאורחים שלנו.

ילדים אומרים שלום.


מְחַנֵך: כל הכבוד! אני מזמין אתכם לעמוד במעגל ולהגיד שלום אחד לשני! (ילדים עומדים במעגל).

כל הילדים התכנסו במעגל.

אני חבר שלך ואתה חבר שלי

בואו נחזיק ידיים חזק

ונחייך אחד לשני


מְחַנֵך: חבר'ה, אתם אוהבים אגדות?

יְלָדִים: כן

מְחַנֵך: ואילו אגדות אתה מכיר?

יְלָדִים: « איש זנגוויל» , "לפת", "מאשה והדוב" וכו '

מְחַנֵך: כל הכבוד, אתה יודע הרבה אגדות. היום פגשתי גיבור אגדות, והוא מאוד רצה לפגוש אותך! האם תרצה לפגוש אותו?

תשובות של ילדים

מְחַנֵך: ומי זה היה, אתה צריך לנחש. אבקש ממך חידה, תקשיב היטב ואז בהחלט תזהה אותו.

הוא עזב את סבו,

והוא עזב את סבתו.

יש לו צד אדמדם.

זה טעים (לַחמָנִיָה)

מְחַנֵך: כל הכבוד, חבר'ה, נכון. והנה מראה הגיבור שלנו. שֶׁלָנוּ לַחמָנִיָה עליז ועליז מאוד.


איש זנגוויל: היי ח'ברה! אני מאוד אוהב לִנְסוֹעַואתה רוצה ללכת איתי ל לִנְסוֹעַ?

תשובות של ילדים

קולובוק במעגל.


מְחַנֵך: התגלגל, התגלגל לחמניה ולחמנייה מגולגלת לתוך היער... והרוח נושבת ביער. שקט בהתחלה (ילדים והמורה מתחזים לרוח, אבל עכשיו זה (ילדים ומורה מייצגים את הרוח).


תסתכל על האוזניים הארוכות של מישהו. מי זה יכול להיות?

תשובות של ילדים (אַרנֶבֶת.)


מְחַנֵך: נכון, ארנב. עכשיו תאר, מה הוא?

תשובות של ילדים (רך, לבן, פלאפי וכו ')

אַרנֶבֶת: שלום חבר'ה, שלום לַחמָנִיָה.

מְחַנֵך: חבר'ה, הארנב מזמין אתכם להפוך לארנב ולעשות איתו תרגילים.

חינוך גופני

(בליווי מוזיקלי)

ארנבת אפורה יושבת ומנפנפת באוזניו


אז, אני ואני נמרצנו, הפכנו לחבר'ה ואנחנו הולכים רחוק יותר בשביל קולובוק

ילדים עומדים במעגל והולכים עם המוזיקה קולובוק במעגל.

מְחַנֵך: חבר'ה, כדי לפגוש את הגיבור הבא, אתה צריך לנחש את החידה.

הוא נמצא ביער הקר.

הוא הולך, כועס רעב.

מי זה? (זְאֵב)

זה נכון חבר'ה.

זְאֵב: היי ח'ברה. לאן אתה הולך?

תשובות של ילדים

מְחַנֵך: חבר'ה הזאב רוצה לבקש ממך לעזור לו. ילדיו שיחקו ושברו בתי צעצועים שהיו עשויים מהם צורות גיאומטריות... בוא נעזור לזאב?

תשובות של ילדים (כן)

מְחַנֵך: ובכן, בואו נבנה בתים לגורי הזאבים.

ילדים אוספים בתים מצורות-מודולים גיאומטריים (ריבועים ומשולשים צבעים שונים)



כל הכבוד חבר'ה עשו את זה. נפרד מהזאב ונמשיך הלאה. האם אתה מוכן להמשיך הלאה? והתגלגל קולובוק בהמשךויש שלוליות על השביל. מישהו גדול עבר עליהם והתיז הכל. ונוכל לעבור בזהירות בין השלוליות, האם נוכל לדרוך בהן?

תשובות של ילדים (לא)

מְחַנֵך: למה

תשובות של ילדים (אתה יכול להרטיב את הרגליים ולחלות)


מְחַנֵך: מי עבר בין השלוליות?

הוא ישן במאורה בחורף

מתחת לעץ אורן ענק.

וכשיגיע האביב

הוא יתעורר מהשינה.

מי זה? (דוב)

יְלָדִים: דוב.


דוב: היי ח'ברה.

מְחַנֵך: חבר'ה תגידו לי בבקשה, האם הדוב פרא או חיות מחמד?

יְלָדִים: פראי כי הוא גר ביער.

מְחַנֵך: האם אתה יודע איך קוראים לגורי חיות היער?

יְלָדִים: כן

(תמונות של חיות בוגרות מוצגות, וילדים חייבים למנות את גוריהם)

(דוב - גור דוב, גור זאב, שועל-שועל, ארנבת, סנאי-סנאי)


מְחַנֵך: חבר'ה, בואו נזכור את משחק האצבעות על בעלי חיים

משחק אצבעות "חיות"


בעלי חיים טובים הם חברים

ארנבים קטנים הם חברים

ביברס הם חברים באגם

יתושים הם חברים בשמיים

קיפודים קטנים הם חברים

אפילו גורי דובים הם חברים

כך זה התנהל

הם ברחו דרך היער

מְחַנֵך: כל הכבוד חבר'ה, הדובי אהב לשחק איתך. נפרד מהדוב ונמשיך הלאה. מְגוּלגָל הלחמניה המשיכה ונפגשה ....?

יְלָדִים: פוקס


מְחַנֵך: באגדה, השועל אכל קולובוק, ונבקש מהשועל לא לאכול את שלנו קולובוק, ולשם כך נקרא לזה בחיבה. שועל אין לשועל כפות, אלא כפות, לא אוזניים, אלא אוזניים, לא אף, אלא אף, לא זנב, אלא זנב.

כל הכבוד, הקנטרלה שמחה מאוד. עכשיו הקנטרלה לא תהיה, יש שלנו קולובוקוהוא יחזור לסבא וסבתא שלו.

חבר'ה והגיע הזמן שנלך הביתה. נחזור בשביל.

אנחנו הולכים בשביל.

אחת שתיים! אחת שתיים!

מוחאים כפיים בידיים.

אחת שתיים! אחת שתיים!

הרימו את הידיות

לשמש וענן.

מְחַנֵך: הנה אנחנו, אהבת את זה לִנְסוֹעַ? אבל שלנו המסע לא נגמר, אנו מכירים עוד סיפורי אגדות ובהחלט נלך לטייל באגדות האלה.

איזה סיפור אגדה אנחנו איתך היום נסעתי?

עם מי פגשנו בדרך? (ארנבת, זאב, דוב, שועל)

בסופו של דבר, הילדים מקבלים מתנה מתוקה


מתווה פעילויות למידה מאורגנות

ב 2 קבוצה צעירה יותר

התאריך של:07.02.2018

מְחַנֵך:קובאלנקו ס 'יא.

אזור חינוכי:תִקשׁוֹרֶת. הכרה. יצירה.

נושא רוחב:"העולם הקסום של סיפורי האגדות"

נושא:"בדרכי האגדות"

מטרות:

חינוך לתפיסה רגשית של תוכן האגדות, עניין באגדה כז'אנר ספרותי, סקרנות, ידידותיות, רצון לעזור.

התפתחות פעילות קוגניטיבית, דיבור קוהרנטי: היכולת לנהל דיאלוג עם המורה, לשמוע ולהבין השאלה שנשאלה, ברור לענות עליה, לדבר בקצב רגיל; באמצעות משחק - דרמטיזציה לפיתוח הבעות פנים, פנטומימה, דמיון ואומנות, זיכרון, פיתוח כישורי ויכולות תקשורת.

גיבוש אצל ילדים יכולת לתאם שמות עצם בדיבור: במין ובמקרה, עם פעלים המציינים פעולות גיבורי אגדות; היכולת לבחור מילים נרדפות. איחוד ידע על חיות בר וחיות בית. הפעלת אוצר המילים של הילדים.

לימוד היכולת לתפוס רגשית את תוכן האגדה, לזהות אגדה מתוך חידה, מהמחשה, מתוך קטע (כלומר תכונות מאפיינות ומעשי הגיבורים), זכרו שחקנים ורצף פעולותיהם בשיטת הדוגמנות.

עבודה מקדימה:

קריאת סיפורי עם;

התחשבות בחומר המחשה לאגדות;

ארגון פעילויות תיאטרון על בסיס אגדות;

צפייה בסרטים מצוירים המבוססים על יצירות ספרותיות;

ביצוע פעילויות אמנותיות ויצירתיות.

פד טכנולוגיות:משחק, שמירה על בריאות, אלמנטים TRIZ, מוכווני אישיות.

אספקת משאבים:כדור, דלת מעוטרת כמו צריף, סינר וצעיף, כדור, חזה קסמים, קולובוק הוא צעצוע, דמויות לסיפור "לפת" (תיאטרון שולחן), תמונות עזר לסיפור תיאורי על עכבר, תמונות עלילה לסיפור האגדה "טרמוק" (תיאטרון מגנטי) , דמויות לסיפור האגדה "צריף זאושקינה" (ארנב ושועל) (תיאטרון ב-בא-בו), דמויות לסיפור האגדה "ריבא חן" ( תיאטרון אצבעות), מיקרופון.

1. רגע ארגוני

נשמע מוזיקה נהדרת, ילדים נכנסים.

חבר'ה, הביטו כולם אחד בשני ותנו אחד לשני את החיוכים שלכם.

האם אתם אוהבים לבקר? היום נצא לביקור באגדה, אצל סבתא רידל. אבל בתור התחלה, אני רוצה לדעת כמה טוב אתה יודע אגדות?

אני זורק לך את הכדור ואשאל שאלות, ואתה עונה לי.

סקר בליץ על אגדות (עם כדור)

מי עזב את הסבתא ואת הסבא? (איש זנגוויל)

מי אכל את הילדים? (זְאֵב)

מי הגיע לבקר את הדובים? (מאשה)

באיזו אגדה הסבי הכה, היכה את האשך ולא שבר אותו? (Ryaba Chicken)

אותו "גדול - גדול" גדל? (לפת)

מי נשא את סלסלת העוגות לסבא וסבתא?

מה קרה לבקתת הקרח? (מוּמַס)

מי אמר כך "אני אשב על גדם, אוכל פאי" (דובי)

2. חלק עיקרי

כל הכבוד חבר'ה, אתם מכירים את הסיפורים היטב. עכשיו אתה ואני יכולים לצאת לכביש, השביל לא קצר (אני מוביל את הילדים במעגל, נחש, אני מתפתל ומפתל את הספירלה) אנחנו עוזבים על הקרחת היכן שיש בית (בית צבוע על הדלת).

חבר'ה, תראו, יש בית, כנראה סבתא גרה כאן - חידה, אני אלך להתקשר אליה, ואתם רק יושבים ומחכים. (אני יוצאת מהדלת ועוברת לסבתא - חידה, לובשת צעיף וסינר)

סבתא יוצאת - חידה.

אני שומע, אני שומע, אתה מדבר עליי. שלום חביבי! כמה אני שמח לראות את כולכם! שמי סבתא - חידה. היום נצא למסע באגדות. ובשביל זה תצטרך לנחש בעצמך. יש לי חזה קסמים.

בוא נראה מה טמון שם (אני מסתכל לתוך החזה, מוציא את קולובוק).

מי זה? (איש זנגוויל)

מה עם קולובוק? (עגול, אדמדם, שובב)

ומה זה עגול כמו לחמניה? (שמש, תפוח, ירח, שעון, כדור).

ואיזה צבע הלחמניה? (צהוב)

ומה זה צהוב, כמו לחמניה? (עוף, שמש, כובע, מכונית).

מה קרה לקולובוק? (תשובות ילדים).

מדוע הלחמניה התגלגלה מהחלון?

בוא נראה מה עוד נמצא בחזה שלנו (אני מוציא כדור).

זהו כדור שיגיד לנו את הדרך לאגדות.

מגלגל את הכדור לצד שבו נמצאים הדמויות לסיפור האגדה "לפת"

סביבנו ופה ושם

אגדות שונות חיות.

נחשו ללא מושג

מי הם גיבורי הסיפור הזה

סבה שתל אותה בשדה

כל הקיץ גדל.

כל המשפחה משכה אותה

זה היה גדול מאוד.

באיזה אגדה אנו נמצאים? ("לפת")

חבר'ה, תראו, הם לא יכולים לשלוף את הלפת החוצה, למה? (ללא עכבר)

בואו נודיע ברדיו שהעכבר אבוד .. העכבר ישמע ויגיע בריצה לעזור.

הודעת רדיו - סיפור תיאורי לפי דיאגרמות - תמונות הפניה

(העכבר אבוד: הוא קטן, אפור, אוהב לאכול גבינה, דגנים, חי במינק, חורק "פיפי פיפי").

העכבר בא בריצה.

אילו בעלי חיים חיים בסיפור "לפת" (באג, חתול, עכבר)

איזה סוג בעלי חיים הם? (חיות מחמד)

מדוע החלטת שכלב וחתול הם חיות מחמד? (מכיוון שהם גרים ליד אדם, מביאים תועלת לאדם, אדם דואג להם)

מגלגל את הכדור לצד שבו הדמויות לסיפור האגדה "עוף ריבא"

סבא לא יכול היה לשבור אשך

גם סבתא לא יכלה,

רק העכבר קטן

עזור להם לשבור את הביצה.

מה שמו של הסיפור הזה? ("עוף ריבא")

תרגילי סימולציה:

סבא ואישה, הם היו (זקנים).

איך הולך הזקן? (לאט, גב כפוף).

הראה כיצד סבא וסבתא הולכים (הם הולכים למוזיקה כמו סבא ואישה).

איך העוף הולך? (לשכשך, כנפיים אחורה, לכו למוזיקה)

עכבר? (היא קטנה, זריזה רצה במהירות בצעדים קטנים, למוזיקה הם מראים איך העכבר רץ)

מגלגל את הכדור לצד שבו הדמויות לסיפור האגדה "טרמוק"

מאיזה אגדה הם יומני אלה?

ארנבת התגוררה בה וצפרדע-צפרדע,

הזאב והשועל, העכבר הקטן,

רק הדוב לא יכול היה להתאים,

... (teremok) קרס עם התרסקות.

איך ניחשת שמדובר בטרמוק? (הנה, יש טרמוק, זאב, צפרדע, עכבר)

אה, איזה תמונות יפות כאן, אספר אגדה מהן.

דוב הגיע לטרמוק, ואז בא זאב.

האם אני מספר את הסיפור נכון? (לא)

איך זה, אני מספר מתמונות. (תמונות מעורבבות).

נכון, התמונות מעורבבות, צריך לעשות סדר בדברים.

"בואו נסדר את התמונות לפי הסדר (נסדר את תמונות העלילה לסיפור האגדה" טרמוק "ברצף הנכון)

אילו בעלי חיים חיים באגדת טרמוק? (חיות בר)

מדוע החלטת שאתה פרוע? (מכיוון שבעלי החיים האלה חיים ביער, הם מקבלים אוכל משלהם)

האם אתה חושב שבעלי החיים באגדה "טרמוק" הם ידידותיים? (יְדִידוּתִי). אתה ידידותי?

כמובן ידידותי. בוא נשחק משחק "אם יש חבר טוב» .

פיזמינוטקה"אם יש חבר טוב".

מצב הרוח ירד, הדברים נושרים משליטה (ילדים פונים זה לזה, ידיים למעלה, מורידים את הידיים בהדרגה)

אבל לא הכל נעלם (הם מנערים את אצבעותיהם זה לזה)

אם יש לך חבר טוב (מוחא כפיים)

נתמודד עם העניין יחד (נשלב ידיים)

נאנח רווחה (אנחה)

הרם את מצב הרוח (הרם ידיים למעלה)

ולחבק אחד את השני (לחבק זה את זה, לחייך זה לזה).

מגלגל את הכדור לצד בו ניצבות הדמויות לסיפור האגדה "הצריף של זייושקינה"

ארנבת עומדת ובוכה.

מה לדעתך יכול היה לקרות לארנב, מי יכול לפגוע בו? (השועל העיף אותו מהבית).

ספר לקנטרלה ממה שאתה יכול לבנות בית. (מיומני עץ, לוחות ...)

בואו נמציא את שנטרלה ובני, בואו נשחק ביחד אני אהפוך אותך לארנבות ושועל.

משחק מוזיקלי "ארנבות מפוזרות על כר הדשא"

3. החלק האחרון

שיחקנו ורקדנו. עכשיו בואו נראה את הידיים לשמש, נחמם אותן קרני שמש... העטים הפכו חמים, אדיבים, אנו נלחץ אותם ללב, ועכשיו נחבר את כל העטים יחד, ניתן את האהבה והחום שלנו זה לזה.

הגיע הזמן שתחזרו, סיפורי האגדות שלי, הנה סלסלה עם פינוקים לבוא לבקר אותי.

תעצום עיניים, אגע בכולם, ונס יקרה שוב, תמצא את עצמך בגן. (מנגינת קסם נשמעת, אני מוריד את הסינר והצעיף שלי)

אתם כאן, ואיבדתי אתכם, הכל כן הלך לאגדות, הלך, אבל מעולם לא מצא אותך, ואת מי פגשת?

באיזה אגדות היו? למי עזרת?

הוראות: התפתחות קוגניטיבית, התפתחות אמנותית ואסתטית (רישום), פיתוח דיבור.

טֶכנוֹלוֹגִיָה למידת משחק

צִיוּד: צעצועים - דובים, סט כלים, צבעים, נייר ווטמן, מברשות לכולם, כוסות מים, מפת הדרך לבית הדובי

מטרה: להכליל את הידע של ילדים בתחומי ההתפתחות הקוגניטיבית, התפתחות הדיבור

משימות:

  1. לאחד את הידע של עונות השנה, תכונות מאפיינות עונות
  2. להפגין יכולת של ילדים לדקלם שירים קטנים
  3. איחוד ידע אודות צבע, צורה, גודל, חפצי הסביבה הקרובה, יכולת קבוצה (ספה, כסא - רהיטים)
  4. התפתחות אוצר מילים אצל ילדים
  5. פיתוח תשומת לב שמיעתית וחזותית

שבץ פעילויות משחק.

מְחַנֵך: בואו נעשה מעגל, נפנה זה אל זה ונחייך.

(ילדים עומדים במעגל)

יְלָדִים: אז הרמנו ידיים, כאילו מופתעים.

והם השתחוו זה לזה עד האדמה!

למטה, למטה - אל תהיה עצלן, התכופף, קם וחייך!

מְחַנֵך: איזה פרצופים חביבים יש לך! כמה שאתה יפה!

יש דפיקה בדלת. אנחנו מביאים דוב ענק.

מְחַנֵך: שלום מישקה קוסולאפוב. בוא אלינו, אנו שמחים לראותך. שב, ואנחנו נסתכל עליך, נתפעל, נקרא לך שירה.

מְחַנֵך: מי מכיר שירים על הדוב?

תשובות של ילדים: ...

מְחַנֵך:דובי, כולנו יודעים עליך, נעמוד במעגל ואתה רק מקשיב ורואה.

פיז. דַקָה:דובי יצא מהמאורה

הסתכל סביב על מפתן הדלת (פונה משמאל לימין)

הוא נמתח מהשינה (אנחנו מותחים את הידיים למעלה)

האביב הגיע אלינו שוב.

כדי לצבור כוח במהירות

ראש דוב מפותל (סיבוב ראש)

נשען קדימה ואחורה (מתכופף)

הנה הוא הולך ביער (צעדה)

מחפש שורשי דוב (מחפש)

וגדמים רקובים

הם מכילים זחלים אכילים

לדוב, ויטמינים (מתכופף עם היד לרגל שמאל, חוזר ביד אריה).

סוף סוף הדוב מלא

והוא ישב על עץ (ילדים יושבים)

מְחַנֵך: זה מה שהדוב שלנו! ומה, תגיד לי?

יְלָדִים:חום, פלאפי, מדובלל, משופם, עבה, כף רגל ...

מְחַנֵך:חבר'ה, אתם רוצים לבקר את הדוב?

יְלָדִים:….

מְחַנֵך: כדי להגיע לבית של מישקה אתה צריך לצייר בעיניים שביל לבית עם העיניים. (התעמלות לעיניים)

ראשית, בוא נלך בעיניים בשביל הכחול.

ואז לאורך האדום, פנה והלך לאורך הירוק. הנה אנחנו.

מְחַנֵך:תראו חבר'ה, מה יש בבית של מישקה? מה עוד? (ספה, כורסה, שולחן, כסאות, שידת מגירות) איך קוראים לזה במילה אחת? (רְהִיטִים). תגובות מקהלות ואינדיבידואליות של ילדים. וממה עשויים הרהיטים? (עשוי עץ, פלסטיק, ברזל, זכוכית) ומה עדיף, חזק יותר? (מעץ ויש הרבה עץ ביער)

מְחַנֵך:מדוע אנו זקוקים לספה? (שב, ישן ...)

והכסא? והשולחן? והכיסאות? ושידת המגירות?

מְחַנֵך: בואו ניתן למישקה מתנה, לביתו - תמונה - "אחו אהוב".

תשובת ילדים: ....

הם מתיישבים להכין תמונה.

במקרה זה מתנהלת שיחה:

מה נצייר?, ואיזו צורה, איזה צבע, היכן נצייר?, (מעל או מתחת?)

משחק אצבעות:

כפות הידיים הן השמש (להראות כפות הידיים)

ואצבעות הן קרניים! (פרשנו את כל האצבעות)

הציפור הקטנה שרה על השמש, רוקס צורחים עליו.

התעוררו קרניים, שמרו על ידיים חמות (קמוץ ואגרופים לא קשורים)

השמש התעוררה, נגעה במצחו,

זה הוביל וליטף בקרניים! (מלטף את הראש)

השמש התעוררה, נגעה בלחייה.

השמש חיממה לי את הפנים! חם יותר! חם יותר!

ידינו נמתחות, שפתינו חייכו!

מְחַנֵך:תראה, עכשיו התמונה שלנו מוכנה, למי הצלחנו להגיע? אה תראה, בזמן שאנחנו מכינים מתנה, האורחים שלו הגיעו למישה. בואו ונשתה תה ביחד! משחק התפקידים "מסיבת תה" מפותח.

סרטון השיעור

ניתוח עצמי של המורה

יישום מטרות חינוכיות במהלך פעילויות משחק.

1. כדי לאחד ידע על עונות השנה, המאפיינים האופייניים לעונה

במהלך ציור התמונה תיארו הילדים את עונות השנה, תיארו את הסימנים העיקריים לאביב

הילדים זכרו שני שירים: "הם הפילו את הדוב על הרצפה", "הדוב עובר ביער, מרים קונוסים"

3. איחוד ידע אודות צבע, צורה, גודל, חפצי הסביבה המיידית, יכולת קבוצה (ספה, כסא - ריהוט)

ילדים שם צבעים, צורות, גדלים ( דוב גדול - קטן), התקשר לחפצים מהסביבה הקרובה וסיכום במילה אחת (רהיטים)

4. פיתוח אוצר המילים אצל ילדים

עודד כל הזמן ילדים לתקשר, ילדים הראו ידע על תארים (רכים, גדולים, רכים, חומים)

5. פיתוח תשומת לב שמיעתית וחזותית

הילדים הקשיבו היטב למורה, הלכו בעיניהם בשבילים לבית, למעט ארטיום (הוא עזר לעצמו בידו).

במהלך יישום מתווה פעילויות המשחק, עקב התרגשות, כשמדברים על הנחת חפצים על דף נייר, לא נלקח בחשבון שילדים ממוקמים במקומות שונים וכי עבור ילד אחד למעלה, עבור אחר מלמטה. במהלך יישום השיחה, שבביתו של מישקה הילדים היו מבולבלים, אולי בשל העובדה שלא היו מסומנים גבולות ביתו, הוסרו מתשומת הלב שאלות לגבי מטרתם של חפצי בית, תכונותיהם, החומרים מהם הם יוצרו.

ילדים בקורס פעילויות חינוכיות התנהג באופן פעיל, צייר תמונה של מישקה בעניין, אפילו לא רצה לעצור. במקביל, הם הפגינו ידע וכישורים מתאימים מאפייני גיל... משחק התפקידים נמשך עוד 5 דקות ועבר למשחק הבית.

הפעילות החינוכית נבנתה על בסיס טכנולוגיית המשחק, בעוד הכניסה לפעילות החינוכית עברה בצורה חלקה מהמשחק עם המישקה והסתיימה ביציאה ל משחק תפקידים... במקביל, ניסיתי לתמוך ביוזמה של כל ילד ולארגן פעילויות חינוכיות באמצעות שיתוף פעולה, יצירה משותפת עם ילדים. היא לא אילצה ילדים לפעילויות חינוכיות, אם הילד רצה לעזוב את המשחק, לא עיכב אותם, הדבר ניכר בסיום הפעילות החינוכית, אך כל הילדים חזרו באופן עצמאי למשחק התפקידים וגילו עניין בפעילות השוטפת.

מחנך MADOU "שמחה" חלוקה מבניתגן ילדים №155,

ניז'ני טגיל, אזור סברדלובסק

תיאור: השיעור מיועד לילדים מהקבוצה הצעירה השנייה, כולל אלמנטים לציור. השיעור תואם את תקן החינוך הפדרלי של המדינה.

קבוצת גיל: קבוצת ג'וניור שנייה, ילדים בני 3-4

טופס GCD: שיעור, גישת פעילות.

טופס ארגון (קבוצה, תת-קבוצה, יחיד)

ערכה חינוכית-מתודית: התוכנית "מלידה לבית ספר" NE Veraksa.

מטרה: לגבש רעיונות על עולם האהבה ורגשות טובים; לפתח אצל הילדים את הרצון להפגין אהבה לקרובים, לחנך יחסים טובים לכל העולם שמסביב. למדו ילדים לנתח את מעשיהם. טיפח יחס ידידותי זה לזה.

שילוב אזורים חינוכיים: התפתחות חברתית ותקשורתית והתפתחות אמנותית ואסתטית.

מתקנים: חומר הדגמה - תמונות נושא, צעצוע פיגי, נייר ווטמן, גואש, מגבונים לחים, מברשת.

עבודה מקדימה: קריאת שיר מאת V. Mayakovsky "מה טוב ומה רע", שיחה בנושא "מעשים טובים", בהתחשב תמונות עלילה "מעשה טוב", משחק סביב מצבים.

מהלך השיעור

טקס קבלת פנים: "כפות ידיים חביבות."

ילדים נכנסים לקבוצה למוזיקה ויושבים בחצי עיגול על כיסאות

ברכת לדושקה:

קיפלנו את כף היד לכף היד,

והם הציעו להיות חברים זה עם זה.

נהנה, נשחק

להיות חכם, ידידותי.

מחנך: חבר'ה, כמה מצחיקים אתם, יש לכם מצב רוח טוב? גם אני.

- כשאדם במצב רוח טוב, הוא מחייך לעיתים קרובות. אז אנחנו שמחים, אנחנו מחייכים ככה (להראות איך לחייך)

בואו לחייך ונאחל אחד לשני בוקר טוב ומצב רוח משמח. אנחנו הולכים לדבר על חסד היום.

דפיקה בדלת. הקבוצה כוללת את פיגי (צעצוע על יד המורה).

פיגי: - שלום חבר'ה!

(ילדים אומרים שלום)

- מהי חסד? חביב - מה אומר מה? (ילדים עונים: טוב, אכפתי, לא חמדן)

- ולא אדיב פירושו מה? (תשובה: חמדן, רשע, גס, מזיק)

- האם ניתן לגעת, לטעום או לראות חסד?

(תשובות)

מחנך: פיגי, כמובן שאתה לא יכול לנסות, אבל אתה יכול לראות את זה בפעולות, בפעולות, במעשים של כולם.

המורה מזמין את הילדים לשקול את התמונות אודות מעשים טובים ופעולות. (מראה 3-4 תמונות).

ילדים, מסתכלים בתמונות, מביעים את דעתם, מנתחים את הפעולות והמעשים המתוארים.

מחנך: כשאדם מבצע מעשים ומעשים טובים, איזה סוג פנים יש לו באותו הרגע?

ילדים: אדיבים, נעימים, עדינים, עם עיניים טובות, עם חיוך.

פיגי: איזה סוג של מעשים טובים אתה עושה?

מחנך: כאשר אנו קושרים צעיפים זה לזה, למי אנו עושים מעשה טוב? (לחבר)

כשאנחנו מסירים את הכלים, זבל מהרצפה, למי אנחנו עוזרים? (למטפלת. יש לה הרבה דברים אחרים לעשות)

פיגי: חבר'ה, האם אתה מרוצה כשאתה עושה מעשה טוב?

אז יש לך לב טוב!

חינוך גופני.

אם אתה אוהב את כל הסובבים אותך

תעשה את זה! (מוחא כפיים)

אם חבר לידך

תעשה את זה! (קופץ במקום)

אם הגשם פתאום יורד

תעשה את זה! (מוחא כפיים מעל הראש)

אם אמא מחייכת

תעשה את זה! (מוחא כפיים וקופץ בו זמנית)

המורה מזמין את הילדים לשבת ליד השולחנות

מחנך: האם אתה אוהב את יקיריכם? (אמא, אבא, אח, סבתא וכו ')

תשובות של ילדים.

מחנך: אהבה היא שמש מיני טובה בתוך כל אחד מאיתנו, שחיה בלב. זה מחמם אותנו ואת הסובבים אותנו. תן לנו לחלוק איתך את החום והטוב לב של ליבנו.

הראה לילדים לב גדול ולא צבוע המצויר על נייר ווטמן.

מחנך: זהו זה, לב, בואו נמלא את זה באהבה ובחסד שלנו.

ראשית, בואו נכין את כפות הידיים:

המורה מזמין את הילדים לעצום עיניים, לנשום שלוש נשימות עמוקות פנימה והחוצה.

לשפשף את כפות הידיים. הרגישו איך כפות הידיים שלכם מתחממות ומתחממות ... כשאתם משפשפים את כפות הידיים, חשבו כמה אנחנו אוהבים את יקירינו (15 שניות). עכשיו מותח את כפות הידיים קדימה ותן להם לנוח מעט. מרגישים איך הם ... חמים?

עכשיו נבחר כל צבע בצבעים ונצייר בזהירות את כף היד שלנו עם מברשת ונשאיר את הדפסת כף היד שלנו דולקת לב רחב.

ילדים מסיימים את המשימה באופן עצמאי.

פיגי: איזה לב בהיר ואדיב. זה יצא ככה בזכות אהבתך ואדיבותך שחיים בתוכך.

פיגי: הישאר תמיד אדיב ותן את טוב לבך ואהבתך לכל האנשים, בעלי החיים, הצמחים. אדיב כל כך נהדר! אני בהחלט אספר על כך לסטפשקא. הֱיה שלום!

מחנך: להתראות, פיגי! חבר'ה, בואו ניפרד מחברנו האורח.

טקס פרידה:

כפות הידיים הן סמל של חסד, אהבה, חום, אור ואושר. חלקו טובות אחד עם השני (ילדים נותנים "ידיים בקשת" לחברים ולפיגי).

גני ילדים מוסדיים חינוכיים לגני ילדים בגני ילדים DE 32 "DEWS" סוג חינוך SCHMR MO

תקציר של שיעור פתוח בקבוצת הזוטר השנייה "בביקור בקשת"

ליקטה והועברה על ידי המורה Chikirizova E.V.

שיעור פתוח- בידור בקבוצה הצעירה השנייה "בביקור בקשת"

תוכן תוכנה:

לְפַתֵחַ כדור רגשי יֶלֶד;

לספק שמחה ועניין בפעילות;

לפתח דיבור;

איחוד הידע אודות שם הצבע (אדום, צהוב, ירוק, כחול);

תיקון הפניות צבע ב צורת המשחק

לפתח עניין במוזיקה;

תרגיל בביצוע הקצבי של תנועות קצביות מוזיקליות מוכרות למוזיקה;

הובילו ילדים ליכולת להעביר תמונות משחק אלמנטריות;

תיאום מילים עם תנועה, שיפור כישורי התמצאות במרחב.

צִיוּד:

סביבת נושא:

קשת שמורכבת מארבעה צבעים (אדום, צהוב, כחול, ירוק).

השמש, שצד אחד שלה עצוב, השנייה עליזה, חייכנית, מחוברת כך שיש אפשרות להפוך אותה.

מטריה למגיש (מחנך, למשחק.

פרחים על דוכן של 4 צבעים.

פרפרי נייר עם אלסטי, גם בארבעה צבעים לפי מספר הילדים.

כדורים (כדורים) קטנים מפלסטיק או גומי.

עבודה מקדימה: משחקי חוץ, תרגילים, שיחות על תופעות טבע, קריאה ספרות בדיונית, צופה באיורים, משחק מסביב תמונות פשוטות, באמצעות טכניקות רגשיות, שינון שירי קשת.

עבודת אוצר מילים: קשת, נדנדה.

2. המשחק "השמש והגשם"

3. דקות פיזיות

4. משחק תקשורת

5. התעמלות נשימה

6. ציור בעפרונות מבלי לעבור מעבר למתווה. "מִטְרִיָה"

סִפְרוּת:

1. Nischeva NV "אגדות צבעוניות". סנט פטרסבורג "ילדות-עיתונות", 2004. פרויקט "צבטוזנייקה" (אגדות צבעוניות)

2. http://www.solnet.ee/ פורטל הילדים "סולנישקו"

3. ספרות ילדים. אוסף "קשת קשת". שירי עם רוסיים, חרוזים לילדים, בדיחות (איורים מאת י 'וסנצוב, 1969.

ילדים נכללים בקבוצה בליווי מוזיקלי

(מתוך הסרט המצויר "טריאם! שלום!". מילים - ש 'קוזלוב, מוסיקה - ו' שיינסקי.)

V-l: חבר'ה, מעניין לאן הובילו אותנו העננים?

וכדי לגלות היכן, נחשו את החידה:

נדנדה רב צבעונית

זה היה תלוי מעל הנהר.

ש: מה זה?

ילדים: קשת!

נ ': חבר'ה, אנחנו בביקור בקשת!

(המורה מסיר את הגלימה מהקשת ומגיש אותה)

בואו בברכה!

נ ': שלום קשת-קשת,

גשר רב צבעוני.

שלום קשת קשת,

ברוך הבא!

(ליווי מוזיקלי)

"שיר על קשת" - פָּרַת מֹשֶׁה רַבֵּנוּ) .

במהלך תקופה זו, ילדים יכולים לרקוד

ו ': הורא! אתה ואני, חבר'ה, היום באנו לבקר בקשת.

מה אתה יודע על קשת?

ד .: זה מופיע אחרי הגשם, הוא צבעוני

ש: מדוע זה לעומת עול בחידה?

ד .: זה נראה כמו קשת

ש: מה זה זרוע נדנדה?

ד .: זהו מנשא דלי

ש: תראה חבר'ה בקשת, כמה היא יפה, בהירה וצבעונית?

כמה פרחים יש לה.

וכל צבע הכין עבורנו משימה.

המורה מפנה את תשומת לב הילדים לקשת האדומה של הקשת.

בעזרת סמיילי העשוי מנייר דבק עצמי בצבע הנתון.

ש: איזה צבע זה?

תן לי תשובה מהירה.

ד .: אדום.

ו ': הצבע האדום קורא עם עצמו

והמשימה נותנת.

1) משימה.

אנו תולים עיגול מצחיק על הקשת האדומה של הקשת.

המורה מוציא סלסלה ובה יש כדורים (כדורים) צבעוניים רבים.

ש: יש לנו הרבה כדורים, צבעים שונים לחלוטין, אבל אנחנו רק צריכים לקחת את הכדורים האדומים ולאסוף אותם לקשת בסל האדום הזה.

(ילדים אוספים כדורים בליווי מוזיקלי)

הכדורים "עפים" מהסל, הילדים מוזמנים לאסוף תחילה את הכדורים האדומים ולהכניס אותם לסל ליד הקשת, ואז להמשיך לאסוף את שאר הכדורים.

אתה יכול לחזור על המשחק 2-3 פעמים, לערבב את כל הכדורים שוב ולחזור על המשימה.

ו ': חבר'ה, איזה בחור משובח אספתם את כל הכדורים האדומים (סל אחד, בואו נאסוף את הכדורים הנותרים כאן בסל הצבעוני הזה (סל 2).

2) משימה.

ש: הגיע הזמן לבצע את המשימה הבאה.

איזה צבע זה?

תן לקשת תשובה.

ד .: צהוב.

נ ': כל הכבוד, נכון!

אנו תולים עיגול עליז על קשת הקשת הצהובה.

הסתכל מסביב, מה אתה רואה צהוב? (בקבוצה) .

ילדים: כלים, ארונות, צעצועים וכו '.

ילדים מונים מה צהוב.

(המורה שם חץ על הקשת)

נ ': חבר'ה חכמים! מה זה! צהוב מראה לנו לפנות למסלול, בוא נלך לראות? לאן מכוון אותנו החץ?

פיזמינוטקה

(Zheleznovy - אירובי לילדים)

אנו חותמים רגליים

אנחנו מוחאים כפיים

מנענע את הראש

הרימו את הידיות

הנחנו ידיים

אנחנו נותנים עטים

ואנחנו מסתובבים יחד.

בדרך יש שמש, אבל משום מה היא עצובה.

ש: מה זה?

ד .: שטוף שמש

ש: מה זה?

ד .: עצוב

ש: בואו נראה כמה זה עצוב.

(ילדים מעבירים את רגש השמש)

מדוע לדעתך השמש עצובה?

ד .: הוא משועמם, אולי מישהו נעלב ממנו, אף אחד לא משחק איתו

ש: השמש שלנו עצובה,

היא השפילה את עיניה בעצב.

לעודד אותו

כל הילדים צריכים להיות חברים.

משחק תקשורת

פעם כף יד,

שתי כפות ידיים,

ננער אותם מעט

נסובב את המעגל שלנו

ולחבק את ידידי.

ו ': אז השמש זרחה,

זה נוצץ, נוצץ!

(המורה הופך את השמש, והיא הופכת לעליזה, מחייכת).

נ ': התמודדנו עם המשימה, הקשת אהבה את זה.

איזה חברים טובים, השמש שלנו שיחקה, נעשתה בהירה, חמה, חיממה אותנו ופרחים צמחו באחו!

3) המשימה.

הגיע הזמן לבצע את המשימה הבאה.

ש: איזה צבע זה?

ילדים: ירוק

אנו תולים עיגול עליז על הקשת הירוקה של הקשת.

ש: הצבע הירוק מזמין,

הוא מזמין אותנו לשחק.

לקרחת היער, לאחו

נלך איתך חבר.

ישנם פרחים שונים:

צהוב ואדום.

נ ': נלך על הגרביים ונמצא את הקרחה.

נ ': הנה אנחנו.

עכשיו נטוס עם פרפרים, נשחק איתם.

ילדים מלבישים פרפרים, עפים למוזיקה, מסתובבים איתם, אתם יכולים לעצור ולנשוף על הפרפר ( תרגילי נשימה).

בסוף המוזיקה, הילדים צריכים לשתול פרפר על פרח בצבע המקביל.

(פרחים על סטנדים מונחים בפינות האחו).

ש: אתה צריך למצוא את הפרח שלך, באותו צבע כמו הפרפר שלך.

נ ': אתה מוצא במהירות, ידידי,

פרח לפרפר שלך.

ניתן לחזור על המשחק 2-3 פעמים. אחרי המשחק הפרפרים נשארים על הפרחים, והילדים חוזרים לקשת.

ליווי מוזיקלי

מנגינה - מעוף פרפר

נ ': התמודדנו עם המשימה, הקשת אהבה את זה.

4) המשימה.

ש: איזה צבע נשאר בקשת שלנו? שֵׁם!

ילדים: כחול

אנו תולים עיגול מצחיק על הקשת הכחולה של הקשת.

צבע כחול נותן את המשימה.

ו .: עננים כחולים צפים בשמיים,

עננים כחולים מביאים לנו גשם.

(מוזיקה נשמעת כמו גשם מטפטף).

ש: בוא נשחק

המשחק "שמש וגשם" - פעולה על אות.

(ליווי מוזיקלי)

נ ': אתה רץ אלי בהקדם האפשרי,

הגשם מתחיל

המטריה נפתחת.

אתה יכול לשחק 2-3 פעמים.

ו ': אז הגשם עבר לגמרי,

זה הפך להיות טוב לכולנו!

נ ': התמודדנו עם המשימה, הקשת אהבה את זה.

ו ': הקשת נפלאה,

מעניין מאוד.

היא שרה איתנו, רקדה

היא העבירה לנו מטלות.

בואו נכין לה מתנות

יפה ובהיר!

פעילות יצרנית.

ש: בואו נצייר עבור האורח שלנו את השמשייה בצבעי הקשת, כמו אמנים אמיתיים. אחרי הכל, אנו זקוקים למטריה כדי להגן מפני הגשם.

(ליווי מוזיקלי

צ'ייקובסקי - מוסיקה רגועה)

בואו נזכור איזה צבעי הקשת קיבלנו משימות!

ד ': אדום, צהוב, ירוק, כחול.

נ ': כל הכבוד עם הכל!

בואו נראה לה את הציורים.

ש: תראי, והיא הכינה לנו מתנות, מה ב"ידיים "שלה?

(בחרוזים "בידיים" עשויים סוכריות)

ד .: פינוקים!

ש: תודה לקשת שלנו על הכנסת האורחים שלה!