Första lektionen om femp i seniorgruppen. Sammanfattning av en öppen lektion om femp i seniorgruppen på ämnet: "magiskt land - matematik." V. Pomoraeva och I. A. Pozina: lektionsplaner för femp i seniorgruppen

Shchekanova Elena Alexandrovna
Syaileva Svetlana Petrovna
Martyshkina Galina Ivanovna


Utbildare, ANO DO "Planet of Childhood "Lada" d/s nr 192 "Rucheyok", Tolyatti, Samara-regionen.
Utbildare, ANO DO "Planet of Childhood "Lada" d/s nr 192 "Rucheyok", Tolyatti, Samara-regionen.

Shchekanova E.A., Syaileva S.P., Martyshkina G.I. Äventyr i matematikens land: sammanfattning sista lektionen enligt FEMP in senior grupp// Uggla. 2018. N2(12)..02.2019).

Best.nr 87596

Mål: identifiera barns kunskaper i matematik.

Programinnehåll:

Utbildningsuppgifter:

  • Träna på att räkna inom 10 raka och omvänd ordning.
  • Fixa orienteringen i rymden (vänster, höger, framför, bakom, mellan).
  • Att konsolidera kunskap om sekvensen av veckodagar och årstider.
  • Utvecklas hos barn konstruktiva förmågor, logiskt tänkande, finmotorik händer
  • Stärka barns idéer om geometriska former ah: förmågan att särskilja geometriska former, förmågan att jämföra dem efter egenskaper (färg, form och storlek).

Utvecklingsuppgifter:

  • Skapa förutsättningar för utveckling logiskt tänkande, intelligens, uppmärksamhet.
  • Bidra till bildandet av mentala operationer, talutveckling och förmågan att motivera sina uttalanden.

Pedagogiska uppgifter:

  • Utveckla självständighet och förmåga att förstå lärande uppgift och gör det själv.
  • Odla intresset för matematiska studier.

Metodiska tekniker:

  • Spel (användning av överraskningsmoment).
  • Visuellt (användning av illustration).
  • Verbal (påminnelse, instruktioner, frågor, individuella svar från barn).
  • Uppmuntran, lektionsanalys.

Interaktiva tekniker:

- "Idékorg" - ge förslag på hur man tar sig till det matematiska kungariket;

- "Arbeta i par" - samla en bild av ett djur enligt diagrammet (spelet "Tangram";

- "Karusell" - barns svar när de analyserar lektionen (vad som var lätt och vad som var svårt).

Demomaterial:"brev", ett slott med geometriska former, en magisk blomma med gåtor på varje kronblad.

Handout: amuletter för varje barn att dela in i lag (cirklar och rutor), en uppsättning siffror för barnlaget, antal hus för varje barn, spelet "Tangram" - set för ett par (6 set och 6 mönster), pennor, cirklar olika färger för varje barn, lim för applikation, ark A3.

GCD-drag:

Pedagog: I en vid krets ser jag,

Alla mina vänner reste sig.

Vi åker nu, ett, två, tre.

Nu går vi vänster, ett, två, tre.

Låt oss samlas i mitten av cirkeln, ett, två, tre.

Och vi kommer alla tillbaka till vår plats, ett, två, tre.

Låt oss le, blinka,

Och vi kommer att börja kommunicera!

Killar, jag är väldigt glad att se er. Titta på varandra, ge varandra ett leende. Stor!

Didaktiskt spel "Definiera din plats"

Sasha, vem är till höger om dig?

Denis, vem är till vänster om dig?

Ilya, stå framför mig.

Alina, kom mellan Ilya och mig.

Eva, stå till vänster om Alina.

Nikita, stå mellan Eva och Alina.

Bra gjort.

Killar, i morse hittade jag ett brev på bordet som var adresserat till barnen i seniorgrupp nr 12. Låt oss öppna det och se vad som finns inuti. Åh, här är ett meddelande. Jag undrar vem det kommer ifrån? Låt oss läsa den och allt kommer att bli klart för oss.

"Kära killar, en katastrof har hänt i vårt matematikland. En ond trollkarl förhäxade alla invånare i kungariket - alla siffror blandades ihop i nummerserien, och de geometriska figurerna glömde sina namn. jag helår Jag såg hur intressant du spelade i matteklassen, bara du kan ta bort besvärjelsen genom att slutföra alla uppgifter. Drottningen av matematik."

Killar, kan vi hjälpa människorna i matematiklandet?

Sedan åker vi på en resa till ett matematiskt land. Hur kan vi åka på en resa? (Barnens svar)

Jag föreslår att du reser till matematikens land på en magisk matta.

Sätt dig på huk och blunda. Ett, två, tre - du kommer att befinna dig i ett matematiskt land!

Vi är i matematikens land.

Åh, killar, en ond trollkarl hängde ett enormt slott vid rikets portar. För att öppna den måste vi reda ut en hemlighet - gissa vilken av figurerna som är extra.

Killar, vilka geometriska former ser ni på slottet? Finns det några identiska siffror här? Jämför dem och berätta hur de är lika, vad har de gemensamt? (jämförelse efter form, färg, storlek)

Hur skiljer sig siffrorna? Vilken siffra tycker du är den udda?

(en cirkel har inga hörn).

Bra gjort, slottet är öppet, vi kan gå in i det matematiska riket.

Så, uppgift 1:

"Fallet är konstigt,

Ett sällsynt fall

Siffror i ett gräl

Varsågod! Stå med din granne,

Ingen vill

Vi måste stämma av siffrorna.

Och återställa deras ordning"

Men för att slutföra denna uppgift måste du dela upp dig i 2 lag. Jag har skyddsamuletter som hjälper oss att klara av uppgifterna, fäst dem på dig själv.

Hur kan du stämma av siffrorna? Vad behöver göras för att få dem i rätt ordning?

Barns svar: Bygg en nummerserie.

Håller ni med? Låt oss alla upprepa nummerserien tillsammans.

Barn lägger ut en tallinje i lag. Ett lag räknar siffrorna i ordning. Den andra är i motsatt riktning från 10 till 0.

Killar, låt oss kolla vilken siffra du lägger mellan siffrorna 7 och 9?

Barns svar: Åtta.

Håller alla med?

Namnge grannarna till siffrorna 6, 2, 4, 9;

Nämn ett tal som är större än 3 gånger 1.

Nämn ett tal som är större än 5 gånger 1.

Nämn ett tal som är större än 7 gånger 1.

Gå nu och besök varandra och kontrollera om uppgiften slutfördes korrekt. Bra jobbat, du gjorde ett bra jobb med den här uppgiften.

2:a uppgiften:

Pedagog: Vi befann oss i en glänta med en magisk blomma. Titta, hände något med blomman? Hur är han?

Barns svar: Grå, färglös, matt.

Pedagog: Vad är hans humör?

Barns svar: Ledsen, gnällig.

Pedagog: För att väcka en blomma till liv igen måste vi avförtrolla dess kronblad från den onda trollkarlens förtrollning och gissa hans gåtor. Den som gissar kronbladet med det gissade numret återgår till livet:

Hur många solar finns det på himlen? (1)

Hur många tassar har en katt? (2)

Hur många ryggar har tre grisar? (3)

Hur många hovar har en häst när hästen ligger i gräset? (4)

Hur många fingrar har en hand? (5)

Fem valpar + mamma Laika, hur många blir det, räkna dem? (6)

Lilla Sveta har fyra godisar.

Alla gav mig tre till, hur mycket är det totalt? (7)

Bra gjort! Vi kom på det snabbt!

3:e uppgiften:

Och nu, killar, en fysisk minut väntar oss!!! Vara försiktig!!!

Res dig snabbt upp, le,

Nå högre, nå högre

Kom igen, räta ut axlarna,

Höj, sänk,

Sväng vänster, sväng höger

Rör vid golvet med händerna

Sätt dig ner och stå upp, sätt dig ner och stå upp

Och de hoppade på plats.

4:e uppgiften:

Pedagog: Så låt oss gå vidare på vår resa. Nästa har vi magisk skog och du måste röra dig i den som en orm. Stå upp, strikt en efter en. Här är vi. Men vad är det? Alla djur är förtrollade. Och här lyckades den onda trollkarlen göra ett ofog. För att avförtrolla djur måste du sätta ihop en djurfigur från geometriska former enligt ett diagram. Du måste arbeta i par, vem du vill med vem du vill. (Barn delas in i par och slutför uppgiften).

Pedagog: Dela upp i lag - dina amuletter hjälper dig: cirklar - ett lag, rutor - ett annat. (Barn samlar bilder på djur enligt diagram). Bra gjort, du klarade uppgiften. Så alla djuren vaknade till liv. Låt oss gå vidare.

5:e uppgiften:

Pedagog: Killar, här har vi ett spel som väntar på oss, men inte ett enkelt sådant.

Om du hör något som du tror är korrekt, klappa händerna, men om du hör något som inte stämmer, skaka på huvudet:

På morgonen går solen upp;

På morgonen behöver du göra övningar;

Du kan inte tvätta ansiktet på morgonen;

Under dagen lyser månen starkt;

På morgonen går barnen till dagis;

På natten äter folk middag;

På kvällen samlas hela familjen hemma;

Det är 7 dagar i veckan;

Måndag följs av onsdag;

Efter lördagen kommer söndagen;

Det är torsdag före fredag;

Det finns 5 säsonger totalt;

Våren kommer efter sommaren.

Bra jobbat, du var uppmärksam!

6:e uppgiften:

Pedagog: Låt oss se vad som händer härnäst matematiska problem de förberedde det åt oss. Jag föreslår att du sätter dig vid dina skrivbord.

Så du måste flytta invånare till numeriska hus. Och hur många invånare som kan få plats i huset - numret på husets tak kommer att visa dig. Låt oss börja.

Bra gjort, denna uppgift orsakade inga svårigheter för dig heller.

7:e uppgiften:

Pedagog: En ond trollkarl förhäxade invånarna i matematikens land med hjälp av en magisk cirkel. Om vi ​​skiljer oss magisk cirkel till lika delar kommer trollkarlen inte längre att kunna spela smutsiga trick och kommer att förvandlas till en bra trollkarl. Du har flerfärgade cirklar på borden - vik din cirkel i 2 lika delar. Hur ska man vika så att delarna blir likadana? (matcha kanter) Vad kan du kalla var och en av delarna? ½ (halva) Nu vika den på mitten igen? Vad kallas den resulterande delen av cirkeln nu? ¼ (del fyra) Bra gjort, den onda besvärjelsen har upphävts!!!

Låt oss göra en stor till vår redan duktiga trollkarl vacker matta genom att lägga ut ett mönster av flerfärgade cirklar. Med denna matta kommer trollkarlen bara att utföra goda mirakel.

Killar, ni slutförde alla uppgifter, skapade ordning i matematikens land och förvandlade en ond trollkarl till en bra trollkarl. Drottningen är dig mycket tacksam för din hjälp. Killar, gillade ni vår resa? Vad var särskilt lätt för dig, vad verkade svårt? (Barns svar i en kedja).

Idag jobbade alla barn bra, men de var extra aktiva...

Nåväl, nu är det dags för oss att återvända till dagis.

Blunda och börja räkna från 5 till 0. (barn räknas i kör)

Pedagog: Här är vi förskola.

Vi besökte kungariket

Vi lärde oss mycket.

Vi återvände tillbaka

Dagiset är väldigt glad att se oss!

Lektion i seniorgruppen på FEMP.

Ämne: "Ett huvud är bra, men två är bättre"

Typ av aktivitet:integrerad direkt utbildningsverksamhet.

Prioriterat område:kognitiv utveckling - bildandet av elementär matematiska representationer.

Integrerade utbildningsområden:

social och kommunikativ utveckling;

kognitiv utveckling;

talutveckling;

konstnärlig och estetisk utveckling;

fysisk utveckling.

Mål: bilda matematiska begrepp hos förskolebarn (konsolidering)

Uppgifter:

Utbildning:

Säkerställa den praktiska tillämpningen av logiskt tänkande, intelligens, observation, tankeprocesser;

Systematisera barns kunskaper: i att räkna färdigheter, lösa matematiska problem, sammanställa nummerserie, ordningsräkning, förmåga att navigera på ett pappersark;

Utbildning:

Säkerställa utvecklingen av bildlig uppfattning och fantasi;

Säkerställer utvecklingen av fri kommunikation med vuxna och jämnåriga;

Säkerställa utvecklingen av spelverksamhet;

Utbildning:

Skapa en situation av kollektivt och självständigt arbete;

Skapa en vilja att hjälpa varandra;

Gläd dig med dina barn;

Led till idén att "ett huvud är bra, men två är bättre"

Förberedande arbete:lär dig orden i dikten "Hur bra

när det är många vänner” med rörelser.

Utrustning och detaljer:

På tavlan - nummer 0-10, istappar - 10 st, för fysisk utbildning - sol-2, svalor-3, bon-5, boll, pennor, demonstrationsblad, kort med siffror, plangeometriska figurer för varje barn, nummerhus , magnetkort, multimediainstallation, laptop, presentation för GCD, bollar enligt antalet barn.

Detaljerad sammanfattning av gemensamma aktiviteter

Organisatoriskt ögonblick.

AMO-avkoppling "Det är så bra när man har många vänner"

I.:

Killar, låt oss stå i en cirkel och spela spelet "Det är så bra att ha många vänner."

Stående i en cirkel och hålla händer, barn uttalar ord och utför rörelser:

Det är så trevligt att ha många vänner (begränsa cirkeln, kram)

Livet är roligare för oss tillsammans. (vidga cirkeln)

Jag är din vän och du är min vän, låt oss hålla varandra i hand och le mot varandra.

Och låt oss gå till matematikens värld: "Hurra!" (räcker upp händerna och ropar: Hurra!)

Att komma in på ämnet (målsättning)

AMO "Brev från skolan för de sju dvärgarna"

Mål: Stimulera kognitiv aktivitet.

Mål: Fördjupa barn i ämnet för lektionen, aktivera uppmärksamhet, följa verbala instruktioner, använda tidigare förvärvad kunskap och utveckla mentala operationer.

F: Killar, idag fick vi ett meddelande via Internet från Seven Dwarfs-skolan.

"Hej killar! Tomtarna skriver till dig. Vi lever i ett magiskt land av geometriska former. Vi skickar dig intressanta uppgiftsspel. Efter att ha löst alla uppgifter kommer du att få en överraskning. Lek, tänk, räkna! Vi ses igen!!! "

Killar, vill ni slutföra alla uppgifter och vinna ett pris? Och ni vet, vänner, att vi tillsammans kommer att klara alla uppgifter som väntar oss!

"När vi är enade är vi oövervinnerliga!" Nya spel och uppgifter väntar på oss!

F: Jag föreslår att du gör en liten uppvärmning. Gå in i en cirkel.

"Uppvärmning med en boll" (första uppgiften från istappen)

1. Finns det sju bröder, jämnåriga, med olika namn? (veckodagar)

2. Namnge veckodagarna, med början på måndag.

3.Hur många dagar i veckan?

4.Vad är extra: måndag, onsdag, fredag, höst? Varför?

5. Vilken dag i veckan är det idag? (torsdag)
6. Vilken veckodag var igår? (onsdag)
7. Vilken dag i veckan blir det imorgon? (fredag)
8. Vilken är veckodagen mellan tisdag och torsdag?

9. Namnge den sjunde dagen i veckan.

V. Bra gjort. Du är redo att gå.

Uppgift 1.

1. Rita i rad de geometriska formerna på föremålet, som jag kommer att kalla.

(Urdelat material för varje barn)

F: Killar, jag kommer att namnge föremålen, och ni tänker på vilken geometrisk figur de liknar, och arrangerar dessa figurer i en rad.

Tallrik, bok, halsduk, apelsin, gurka, servett.

Rita, räkna hur många geometriska former du har?

(1,2,3,4,5,6 - jag fick bara 6 geometriska former)

Bra gjort!

Dasha, vilken figur avbildas först? (Den första figuren är en cirkel) Varför? (Eftersom plattan rund form).Bra gjort!

Zhenya, vilken figur är avbildad tredje? (Den tredje figuren är en triangel) Varför?

(Eftersom huvudduken triangulär form). Bra gjort!

Yaroslav, vilken figur är avbildad mellan den tredje och femte? (Det finns en cirkel mellan trean och femman) Varför? (Eftersom apelsinen är rund). Bra gjort!

Vitalik, vilken figur är avbildad framför den tredje? (Det finns en rektangel framför den tredje figuren). Varför? (Eftersom boken rektangulär form.) Bra jobbat!

Andrey, vilka figurer hette inte? (Vi nämnde inte två former - oval och fyrkantig) Bra gjort!

Killar, ta bort de geometriska formerna från sortimentet: inte en oval, inte en triangel, inte en cirkel.

Masha, vilka geometriska former måste tas bort? (Rektangel och kvadrat). Bra gjort!

Timur, hur tror du att en kvadrat och en rektangel är lika?

(De har 4 sidor och 4 hörn). Bra gjort!

Kostya, vad tror du är skillnaden mellan en kvadrat och en rektangel? (En kvadrat har alla sidor lika, men en rektangel har två långsidor och två korta) Bra gjort!

Fizminutka

Stå upp tillsammans! Låt oss slappna av!

(Res dig från din plats, lämna borden)

Låt oss räkna allt nu!

Vi kommer att hoppa lika många gånger som vi har sol! (2)

Låt oss böja oss ner så många gånger som vi har svalor! (3)

Och vi kommer att sitta ner så många gånger som vi har bon! (6)

Låt oss sitta på golvet lika många gånger som vi har ängs-, trädgårds- och skogsblommor! (0)

Stampa din vänstra fot lika många gånger som jag klappar dina händer!

Stampa höger fot, lika många gånger som jag klappar händerna!

Vi måste värma upp!

(går på plats)

Låt oss fortsätta att öva!

(Återgå till jobbet)

Uppgift 2.

Didaktiskt spel "Memorera och upprepa"

Fingergymnastik presentation

B: Rita en rak linje längs ovansidan av arket med en röd penna;

längs undersidan av arket - med en grön penna; längs vänster - med en blå penna, längs höger - med en gul penna;

Rita en cirkel i det övre vänstra hörnet med en röd penna, i det nedre vänstra hörnet med en blå penna, i det övre högra hörnet med en gul penna, i det nedre högra hörnet med en grön penna;

Gör en prick i mitten av arket med en röd penna.

Angelina, berätta vilka geometriska former och var ritade du dem? (jag ritade det)

Gymnastik för ögonens presentation "Little Raccoon"

Uppgift 3.

Har du fortfarande ork att lösa problem? Lös problem.

Om jag delar ett äpple på mitten, hur många barn kan jag servera? (Två barn)

Hur många gäster kan jag servera om jag delar två äpplen på mitten? (Fyra gäster)

Hur många gäster kan du behandla om ett päron är uppdelat i fyra delar (fyra gäster)?

Hur många nosar har två hundar? (Jag tror att två hundar har två nosar)

Vadim hittade sex snödroppar och sedan en till. Svara på frågan: hur många snödroppar hittade han? (Jag tror att Vadim hittade sju snödroppar).

Hur många vingar har två starar? (Jag tror att två starar har fyra vingar.)

Två pilar växte, på varje pil fanns två grenar, på varje gren fanns två päron. Hur många päron finns det totalt? (Inte alls. Päron växer inte på pil)
(tredje istappet)

Uppgift 4. Arbeta i team(uppgifter från sjunde istappet)

Aktiva inlärningsmetoder "Mitt företag"

Stjärnorna baseras på antalet barn och de två stjärnorna nr 1 och nr 2 är för företag.

Barn lottar för att se vem som får stjärnor med siffror de är kaptener.

Varje kapten turas om att välja sina sjömän.

Spelövning "Hitta det saknade numret"

1 företag

2 företag

Spelövning "Magisk fyrkant"

3företag

Spelövning "Vilket nummer kommer att vara på femte plats"

0 2 4 ___ __?__

Team slutför uppgifter och kontrollerar med varandra för korrekt slutförande.


Uppgift 5

"Vi kommer att hitta en överraskning enligt plan"

F: Killar, vi måste gå en viss väg: fram till bygghörnan, sväng höger och nå kökshörnan; öppna köksskåpet. (barn hittar lådan). Killar, titta, lådan är stängd. Det finns ett lås på den, istället för siffror finns det bokstäver. Vi läser "WOOF". Vadå, börjar dessa slott skälla istället för hundar? Koden ska bestå av siffror, men här är det bokstäver. Hur kan det här bordet hjälpa oss?

Kolya, vad är bokstaven "A"? (första). Bra gjort!

Nikita, vad är bokstaven "B"? (tredje). Bra gjort!

Vi slår koden "413". Nu har låset öppnats!

Reflexion:

AMO "Spring Branch"

Syfte: Ta reda på barnens intryck av lektionen, deras känslomässiga tillstånd.

Mål: Medvetenhet om dina känslor, känslor och känslor hos andra människor.

Nödvändigt material: en kvist ritas på brädan, löv från färgat papper är på ena sidan diagram-bilder GCD, blommor för en kvist för varje barn.

Teknologi:

Killar, vilka uppgifter gjorde vi för att hitta en överraskning?

(Barnlista baserad på bilddiagram).

Vilken uppgift var svår?

Ta varje blomma och markera de uppgiftsblad som du tycker är intressanta.

Denna metod implementerar ett personlighetsorienterat tillvägagångssätt, läraren får information om assimileringen av materialet och planerar också individuellt arbete med barn.

Resultat: Killar, ni klarade alla uppgifter. Bra gjort! Varför tror du att du kunde slutföra uppgifterna?(eftersom vi arbetade tillsammans. Ett huvud är bra, men två är bättre.) Killar, du Du kan siffror, du vet hur man löser problem, du kan geometriska former. Jag tackar dig för ditt aktiva deltagande

Litteratur:

1. Logik och tänkande 5-6 år D. Denisova

2. Kliv in i matematiken A.P. Bagunts, M.I

3. Lektionsanteckningar för seniorgruppen matematiker V.N. Volchkova, N.V. Stepanova

4. Matematik i dagis av V.P.Novikov

5. Scenarier för klasser med förskolebarn E.A

6. Utveckling av elementära matematiska begrepp av I.A. Morozov, M.A. Pushkarev

7. Underhållande matematik I.A

8.Internetresurser


Lektion 1

Utveckla finmotorik i händerna hos barn;

Utveckla intellektuella förmågor barn;

Utveckla tal, uppmärksamhet, minne, logiskt tänkande.

Lektionens mål:

1. Att utveckla orienteringsförmåga enligt en elementär plan, förmågan att korrekt bestämma den relativa positionen för objekt i rymden.

2. Utveckla förmågan att komponera de enklaste geometriska figurerna av pinnar och trådar på ett bordsplan, undersöka och analysera dem på ett visuellt-taktilt sätt.

3. Stärk räknefärdigheter inom fem, lär dig att räkna baklänges från 5 till 1.

4. Utbilda bra attityd till skogsbor, beteendekultur.

Material för klasser: Teaterbiljetter, ett bord med en plan, en uppsättning nummer från 1 till 10, tändstickor, snören, flingor, en penna för varje barn. Lång sladd, ljudinspelningar, leksaker, skärm, bandspelare.

Spelet "Theater"

I. Framsteg: Bildande av räknefärdigheter från 1 till 10 och tillbaka.

1. Jag föreslår att du går till djurteatern för detta måste du köpa biljetter.

Många som vill! En rad bildas vid kassan.

Vem är etta, trea, femma, fyra, tvåa osv i kö?

Jag ger barnen nummer som motsvarar deras nummer. Låt oss räkna från 1 till 10.

Namnge nu numren, i ordning, med början från "svansen" på kön (ett i taget, alla tillsammans). Bra gjort! Killar, korten som du håller i dina händer har förvandlats till biljetter och nu kan du gå på teater.

2. Låt oss gå på teater. Alla kommer att sitta ner enligt biljetten (i detta skede aktiveras de visuella, taktila och auditiva analysatorerna).

Finns det tillräckligt med stolar för alla?

Hur kollar man?

Det visade sig att en stol saknades. Vad kan man säga om antalet stolar i det här fallet? Hur gör man det lika? Jag lägger till en stol. Barn sitter på stolar.

II. Arbetar med en plan.

En saga, en saga, ett skämt, att berätta att det inte är ett skämt,

så att sagan låter som en porlande flod.

Så att du i slutet, oavsett hur gammal eller ung du kan somna under den.

En gång i tiden bodde det en hare och en räv. De tröttnade på att bråka och bestämde sig för att bo tillsammans. Räven bjöd in haren på besök, men hon bodde långt borta, och du skulle inte komma dit direkt. Räven ritade vägen till hennes hus för Haren. Haren kan inte förstå.

Killar, låt oss ta kaninen till räven.

Barnen sitter vid borden. Varje barn har en plan.

Vem kommer att förklara hur vi kommer till rävens hus? Barnet beskriver vägen enligt planen.

Jag går rakt fram, passerar björken till vänster om mig, svänger höger, når ett blomsterfält, svänger vänster, går rakt fram, svänger höger och ser en sjö.

Vilt med spannmål (ris, bovete)

Ljudet av fallande vatten.

"Låt oss välja de vita småstenarna från de mörka."

Fingerspel.

Kaninen hade en grönsaksträdgård, bara två bäddar.

Och naturligtvis går kaninen glatt till trädgården.

Han kommer att gräva upp allt först och sedan jämna ut det hela.

Han sår fröna skickligt och går för att plantera morötter.

Ett hål är ett frö, ett hål är ett frö, och du tittar på trädgårdsbädden igen

Ärtor och morötter kommer att växa, och när hösten närmar sig,

Han kommer att skörda sin skörd.

III. Att göra geometriska former av pinnar och spetsar på bordets yta.

Varje barn har två snören och tändstickor på bordet.

Namnge de geometriska former du känner till. Vi kommer att göra figurer på bordet och prata om dem

Gör en triangel och en kvadrat liten storlek. Hur många pinnar tog det för att göra en kvadrat eller triangel?

Visa sidorna av en kvadrat eller triangel? Hur många är det? Hur många vinklar?

Bredvid den lilla torget, gör en stor fyrkant. Hur många tändstickor tog det för att göra en sida av en stor fyrkant? Och andra sidan? Varför består alla sidor av en kvadrat av samma antal tändstickor?

Gör en cirkel och en oval av snören. Är det möjligt att göra en cirkel eller en oval av tändstickor? Varför? Vilka är likheterna och skillnaderna mellan en cirkel och en oval?

IV. Idrottsminut

Jag ger barnen ett tjockt rep bundet i en ring. Barn tar det med båda händerna och bildar en cirkel, oval, triangel.

Vi utför rörelser i enlighet med orden:

Gå in i cirkeln igen

Låt oss leka i solen.

Vi är glada strålar, vi är pigga och varma,

1,2,3,4 utöka cirkeln bredare.

Vi fortsätter att flytta enligt plan.

Barnet förklarar sina handlingar. Vi ser att en snögubbe har dykt upp mitt i sommaren. Vad är det här? Kan detta hända?

V. Spelet "Tall Tale"

Utveckling av uppmärksamhet, minne, tal, logiskt tänkande.

Det är en varm vår nu, här är druvorna mogna.

En behornad häst på en äng hoppar i snön på sommaren.

På senhösten sitter björnen gärna i ån.

Och på vintern, bland grenarna, sjöng näktergalen ha-ha-ha.

Ge mig snabbt ett svar - är detta sant eller inte.

Detta var det sista testet, här är rävens hus.

VI. Vi nådde Lisas hus.

En räv dyker upp.

Bunny, hur kom du till mitt hus så snabbt?

Vad hjälpte dina barn dig med? Vad var svårast?

Vad är det mest intressanta?

Barnen återvänder längs den korta vägen tillbaka och säger:

Gick längs en smal stig

Precis som ballerinor går.

Vi höll om varandra.

Vi porträtterades som en orm.

Oj, vi är trötta, låt oss vila

Ja, vi åker igen senare.

Medan de arbetar med planen markerar barn sin väg med en penna (de visuella och taktila analysatorerna är aktiverade).

Lektionsanalys

I den här lektionen utvecklade förskolebarn förmågan att räkna till tio, navigera i rymden, minnet och logiskt tänkande. Samtidigt på olika stadier Under lektionerna aktiverades taktila, visuella och auditiva analysatorer. Under hela lektionen uppträdde barnen bra och deltog aktivt i de aktiviteter som erbjöds. spelögonblick. Hela lektionen byggde på att aktivera ofrivilligt intresse, vilket gjorde det möjligt att bättre tillgodogöra sig teoretiskt material.

Lektion 2

Programinnehåll:

Träna barn i kvantitativ och ordinal räkning; orienterad på ett ark kvadratiskt papper;

Lär dig att bestämma logiska problem, utveckla förmågan att tänka, resonera, bevisa, självständigt formulera svar och frågor; träna på att skilja siffror och färger.

Utrustning:

1. Färgade rutor - 10 stycken vardera

2. Bild på en snörutschkana med gångar - för varje barn

3. Mattedikteringskort

4. Tomma kort - för varje barn

5. Pennfodral med geometriska former

6. Bild på bilar

7. Bild på en julgran

8. Bild på girlanger

Lektionens framsteg

Förtrollare på vintern

Skogen är förhäxad

Och under snöranden

Talar sagor tyst.

Vi älskar dig, vintertjej,

Din frost och is.

Och snön är fluffig på grenarna,

Och en släde och en skridskobana.

Du förvandlar allt till en saga

När din snö faller.

Vintern har kommit. Hennes första månad har kommit. Vad heter det?

Barn: December.

Ja, den första vintermånaden är december. Det här är en ovanlig månad. Han klär upp vårt land i en fluffig, snövit sagokostym.

December månad slutar gammalt år och en ny kommer. Duschar det nya året

Jorden med mirakel.

Här är sagorna vid grindarna

Alla ser fram emot att träffa oss.

Killar, mirakel har börjat. Titta ut genom fönstret, han kommer mot oss fantastisk gäst, brevbärare Pechkin.

Det ringer på dörren och Pechkin kommer in. (auditiva och visuella analysatorer är aktiverade)

Pechkin: - Hej. Jag har ett telegram till dig. Vänligen ta emot den och underteckna den. Och jag gick, jag måste leverera post till andra mottagare. Adjö.

Adjö. Vem kommer detta telegram från? Vad står det?

"Släden rusar,

De rusar snabbt

Genom åkrar och skogar.

Sprider gnistrande snö

Med blåst, snöstorm och snö

Den gråhåriga jultomten rusar.

Viftar med sina långa armar.

Sprider stjärnor över marken.

Gör dig redo för mötet."

Killar, eftersom gäster kommer till oss måste vi dekorera gruppen och förbereda en godbit - en paj. Och vi kommer att dekorera vår semesterpaj med bär och nötter, som du får som belöning för rätt beslut uppgifter. Det allra första vi hänger på trädet är en krans av pärlor.

"Från olika nummer Jag gjorde pärlor

Och i de cirklar där det inte finns några siffror,

Lista fördelar och nackdelar

För att få det svar du behöver."

Jag uppmanar barnen att skriva plus- eller minustecken i lämpliga cirklar. När barnen har skrivit tecknen låter jag dem läsa exemplen (Sju plus två är lika med nio; tio minus fem är lika med fem; sex plus tre är lika med nio).

Den första som hämtar kransen får ett bär för att dekorera pajen. Vi gjorde en krans av pärlor, nu ska vi hänga flerfärgade flaggor på vår julgran. (Ett ark med en dragen tråd och färgade rutor i olika färger)

Åh, vadå vackra girlanger du hittade på, bra jobbat! Låt oss nu spela spelet Frågor och svar.

1) Hur många flaggor har du totalt, Masha? Och du har Arseny, och du, Lisa?

2) Vilken ordning har den blå flaggan?

3) Vilken färg har den sjätte flaggan?

4) Vilken ordning har flaggan mellan röd och gul?

5) Vilken färg har flaggan till vänster (höger) om brun?

Bra gjort! De klarade uppgiften bra och alla fick bär. Ni åkte alla pulka ner för backen, åkte skidor eller bara för skojs skull. Hur många människor har någonsin grävt tunnlar i en kulle för att skapa en labyrint? Inga? Skulle du vilja? Låt oss prova det. Titta på bilden. Det här är din snörutschkana med en labyrint. Den har en grind som är öppen för passage.

Ta en röd filtpenna och anslut försiktigt genom porten labyrintstjärnan och flaggans bas med en kontinuerlig linje.

Låt oss börja! Fungerade det? Bra. Lägg åt sidan markörerna. (Jag ger bort bär till pajen).

Idrottslektion "The Standfast Soldier"

Stå på ett ben

Om du är en ihärdig soldat,

Vänster ben till bröstet,

Se till att du inte ramlar.

Stå nu till vänster,

Om du är en modig soldat.

(Barn slutför uppgiften baserat på diktens text)

Nu ska jag snabbt visa (2 gånger) ett kort som något är draget på, och du tittar noga på det och fyller i allt.

Sedan tar jag kortet, och från minnet ritar du om det du såg till en rektangel. Gör dig redo! Titt! (10 sekunder). Ta en blå markör och rita allt du kan komma ihåg. Är du klar? Lägg åt sidan markörerna.

De som gör det rätt får bär.

Låt oss nu återgå till de trevliga nyårsförberedelserna.

I rörelse före semestern postfordon som transporterar gratulationskort och brev, paket med leksaker och godis. En bil behöver akut repareras. Här ligger den på er alla på bordet. Hur tar man sig ur denna situation? Tips på bilden. Ta en röd tuschpenna och rita de saknade delarna av bilen.

Fördelning av bär.

"Det händer i världen,

Det bara en gång om året

De lyser upp granen

En vacker stjärna.

Du kan alltid hitta henne i skogen

Låt oss gå en promenad och träffa:

Står taggigt som en igelkott,

På vintern i sommarklänning.

Och han kommer till oss Nytt år -

Killarna kommer att vara glada."

Killar, vad är nyår utan en julgran? På bilden till vänster om blomman finns en julgran. Ta en grön tuschpenna och till höger om blomman, med början från stjärnan, rita exakt samma julgran i cellerna. Låt oss börja! Fungerade det? Stor! Lägg ner markören. Vad är det här för julgran utan ljus? Låt oss tända den. Vänligen blunda och placera fingret på arket med cirklarna, öppna sedan ögonen och titta på vilken siffra du slår - på det antalet cirklar ska du hänga en ficklampa.

Titta så vacker vår julgran är:

"På julgranen glittrar kransen av ljus,

Den eleganta julgranen leker med oss.

Upp i cirklar

Från leksak till leksak,

Du kan gå upp

Till toppen"

Killar, lyktan från granen vill leka med er. Vi kommer att skicka det till varandra i en cirkel till musiken. När musiken tar slut kommer den som har en ficklampa att svara på sin fråga. Frågor:

1. Vad var intressant under lektionen?

2. Vad gillade du mest?

3. Vilken aktivitet var svårast?

4. Och det enklaste?

5. Tycker du att du gjorde ett bra jobb?

6. Varför bestämde du dig för detta?

7. Vad skulle du berömma dig själv för?

Tack så mycket.

Du svarade rätt, arbetade flitigt och noggrant. Tack, fäst nu de återstående bären på pajen. Må alla dina önskningar gå i uppfyllelse utan dröjsmål. Och en solstråle kommer att besöka dig oftare på morgonen! Låt det vara roligt, låt det vara nära sann vän. Och varje dag, som nyår, kallar den dig till en bra saga.

Lektionsanalys

I senior förskoleåldern Den huvudsakliga formen för att genomföra klasser är spel. Frekvent förändring spelsituationer, som användes under lektionen, gjorde att vi inte förlorade ofrivilligt intresse för materialet som studerades. Barn deltog aktivt i didaktiska spel ah, vilket bidrog till täckningen av hela gruppen och deras assimilering av nödvändig utbildningsinformation. Aktivering av olika analysatorer bidrog till effektiv undervisning och gjorde det inte möjligt att trötta ut barnen under pedagogiska lekar.

Lektion 3

Programinnehåll: konsolidera idén om geometriska former, utveckla förmågan att gruppera dem enligt olika egenskaper; jämför artiklar efter kvantitet; förbättra orienteringsförmågan i rymden (från vänster till höger, ovanför, nedanför); öva på att särskilja primära färger; utveckla logiskt tänkande, förmågan att lösa gåtor; träna på att räkna till 5.

Organisation av miljö och barn: Tsvetik-Semitsvetik-studion är designad som "Matematikens rike": siffror och geometriska figurer är synliga överallt. Vid en av väggarna finns ett matematiskt torn med lås på dörren, framför det står ett bord med geometriska figurer i olika färger och storlekar. På den andra väggen finns en öppen "Underbar bok", vars sidor är klädda med flanell. Överst på en sida finns en kvadrat, på en annan finns en triangel och på den tredje finns en cirkel. På mattan framför boken ligger kaotiskt utspridda illustrationer som föreställer föremål av runda, fyrkantiga och triangulära former, med flanell limmad på baksidan. På hyllorna finns färgade papperskåpor (storleken på ett barns huvud) och färgade papperslyktor. Det finns bord nära fönstret på vilka kort med två remsor (enligt antalet barn) är utlagda: den översta remsan visar fem tomtar, den nedre är tom. Det finns även tallrikar med pappersyxor. Till sidan (obemärkt av barn: bi- och björnhattar, två sladdar - gröna och röda, fem rutor och cirklar av samma färg, men olika storlekar. Det finns ett lås med ett triangulärt hål på studiodörren, och det finns flera olika nycklar i en låda i närheten. geometrisk form och storlek. Före lektionen gömmer läraren kronan och manteln av "Mathematikens drottning" i ett tomt skåp i receptionen.

Läraren informerar barnen om att idag lovade en underbar gäst att komma till deras lektion, men av någon anledning är hon försenad. Kanske kollade jag av misstag in i en annan grupp? Han kommer ut för att hälsa på dig, byter snabbt kläder och går in i gruppen klädd som matematikens drottning:

Hej killar! Jag, matematikens drottning, bjuder in dig till mitt rike, den stora vetenskapens rike - matematik!

Barnen följer efter henne och stannar framför en låst dörr.

Att komma in i mitt kungarike är inte lätt. Ser du hur stort låset är på dörren? Hur öppnar man den?

Spelet "Välj nyckeln till låset" spelas.

Hur många nycklar fanns det? (många) Och bara... (en) närmade sig slussen.

De är en del av gruppen.

Åh, vad fult det blev, jag bjöd in gäster, men kungariket är en sån röra! Förmodligen var det den busiga Deuce som lekte bus! Barn, ni kanske kan hjälpa mig att städa upp röran?

Barn, från bilderna som ligger på golvet, väljer först en bild av runda föremål och fäster dem på sidan i "Underbara boken" där cirkeln är fäst, välj sedan fyrkantiga och triangulära föremål och fäst dem på motsvarande sidor i boken.

Drottningen av matematik tar med barnen till borden där det finns kort med tomtar (de visuella och auditiva analysatorerna är aktiverade):

Det är här mina gnomevänner bor. Gnomes är fantastiska arbetare. Varje morgon går de till en grotta i ett stort berg och bryter färgglada stenar där. De behöver yxor för att fungera. Titta så många det finns! Kommer alla dvärgar att ha tillräckligt med yxor? Hur får man reda på det?

Barn, med sin högra hand från vänster till höger, lägger ut yxor under varje tomte med hjälp av appliceringstekniken.

Vad kan vi säga om antalet tomtar och yxor? (det finns lika många av dem, det finns lika många yxor som det finns tomtar).

På uppdrag av tomtarna ger hon barn färgglada kepsar och lyktor. Spelet "Colorful lanterns" spelas.

Efter jobbet återvänder tomtarna hem. Morgonen har kommit. Det blev ljust. De blå lyktorna slocknade (barn med blå lyktor hukar), de gula (röda, gröna...) lyktorna slocknade. Men så kom kvällen, det blev mörkt, lyktorna tändes (barnen reste sig) och tomtarna med lyktorna började dansa.

Barn dansar till vilken glad ton som helst. Spelet upprepar sig.

Killar, vill ni se vad mer som finns i mitt kungarike? (tar barnen till tornet).

På ett öppet fält finns en teremok, en teremok,

Han är inte låg, han är inte hög, han är inte hög,

En triangel kom ut ur träsket,

Han ser att porten är låst.

Hej, lilla lås, fall av, ramla av!

Teremochek, öppen, öppen!

"Triangeln" kommer in - ett barn i gruppen i förklädnad.

Vad skulle en triangel kunna säga om sig själv om den kunde tala? (en triangel har tre vinklar, tre sidor). Triangle ville gå in i tornet, men han kunde inte.

Triangeln gör gåtor, barn hittar och namnger svaren.

Jag har inga hörn

Och jag ser ut som ett fat

På ringen, på hjulet.

Vem är jag, vänner? (cirkel)

Han har känt mig länge

Varje vinkel i den är rätt,

Alla fyra sidor

Samma längd.

Jag är glad att kunna presentera honom för dig,

Och han heter... (fyrkantig).

Tre hörn, tre sidor

Kan vara av olika längd.

Om du träffar hörnen,

Då hoppar du snabbt upp själv. (triangel).

Triangeln tackar barnen för deras hjälp, för deras uppfinningsrikedom och gömmer sig i tornet. Drottningen av matematik delar upp barnen i två lag: röda och gröna.

Lyssna noga på en mycket svår uppgift: det röda laget måste rita en väg från den största kvadraten till den minsta med hjälp av en röd tråd. Och det gröna laget behöver dra en väg med en grön tråd från början liten cirkel till den största.

Barn slutför uppgiften.

Ja, bra jobbat! Vänd nu på den minsta fyrkanten. Vem är avbildad på den? (björn). Vänd på mest stor cirkel. Vem är ritad på det (bin). Hur många bin? (många, (kan räknas)). Och björnen? (en).

Utespelet "Bear and the Bees" spelas.

Åh, vilka roliga gäster jag har! Men det är dags att säga hejdå, jag hoppas att du njöt av din vistelse i mitt rike och att du kommer att besöka mig ofta.

Drottningen av matematik eskorterar barnen till gruppen, släpar efter lite på vägen, tar av sig kronan och manteln och går in i gruppen efter barnen:

Hon gick runt i hela trädgården, men hittade inte vår gäst. Och jag såg dig inte i gruppen. Var har du varit?

Barn delar med sig av sina intryck.

Lektionsanalys

Under lektionen användes olika didaktiska spel, baserade på förskolebarns visuella, auditiva och taktila analysatorer. Förskolebarnens medverkan i att organisera spel bidrog till bättre inlärning av materialet. Faktumet att behärska materialet kontrolleras och konsolideras i den sista delen av lektionen, vilket bidrar till utvecklingen av minnet hos förskolebarn.

Lektion 4

Mål: att förbättra förmågan att särskilja och namnge geometriska former (cirkel, kvadrat, triangel) oavsett storlek och färg. Utveckla observation och fantasi.

Vanechka kom för att hälsa på barnen ( stor docka). Han känner inte till geometriska former än. Vill se barn leka och lära av dem.

"Hur ser det ut?"

Barn står i en cirkel. De skickar bollen till varandra och säger hur en cirkel, fyrkant, triangel ser ut.

"Vara försiktig"

På tavlan finns en cirkel, en kvadrat, en triangel. Jag föreslår att du tittar på figurerna och kommer ihåg deras plats. Sedan ber jag barnen att blunda, och vid den här tiden tar jag bort en figur. Barnen öppnar ögonen och säger vad som har förändrats.

"Hitta figuren"

Jag visar barnen ett kort vardera med föremål ritade på (ett hjul, en halsduk, ett tält, en boll, en TV, etc.). Nämn en figur med samma form (cirkel, kvadrat, triangel).

"Blandat"

Jag säger att jag tog med figurerna för att visa barnen, men de var alla blandade i lådan. Du måste separera dem och lägga dem på tallrikar. (Trianglar, fyrkanter och cirklar).

"Hitta ett hus"

Barn har en figur var. Jag ger i uppdrag att skingra i gruppen och hitta en sådan figur på väggen, på garderoben osv.

"Låt oss leka med figurerna"

Lägg ut ritningen med geometriska former. Jag delar ut kort till barnen och föreslår att de sätter figurerna på rätt plats. Jag ställer frågor:

Hur många trianglar? Hur många varv? Hur många rutor?

"Färg"

Jag vet att alla barn och vuxna älskar presenter. Låt oss ge Vanechka en gåva. Låt oss ge honom kort med geometriska former. För att göra dem vackra måste de målas. Kvadrater är röda, cirklar är gröna och trianglar är blå.

Lektionsanalys

Under lektionen aktiverades de visuella, auditiva och taktila analysatorerna, vilket underlättade förvärvet av matematiska kunskaper som geometriska figurer, räkning och rumslig orientering. Användningen av didaktiska spel bidrog till att aktivera barns ofrivilliga intresse, och följaktligen till en bättre assimilering av materialet.

Sammanfattning av GCD för FEMP i seniorgruppen på ämnet: "Resan till matematikens rike"

Mål: utveckling av elementära matematiska begrepp. konsolidera barns kunskap om sekvensen av veckodagar;

  • fixa framåt- och bakåträkning inom 10;
  • konsolidera barns kunskap om geometriska former;
  • träna på att lösa problem genom att lägga till och subtrahera ensiffriga tal muntligt;
  • formulera färdigheter för orientering i det omgivande rummet;

Utveckla mentala operationer, visuell perception och minne, främja utvecklingen av logiskt tänkande, uppmärksamhet,
- utveckla uthållighet och lyssnarförmåga.

Utrustning: kostym för läraren, ånglok, släpvagnar, flanellgraf, räknematerial (igelkottar, äpplen); en bit papper, geometriska former, lim (för varje barn); målarböcker för varje barn.

Lektionens framsteg:

Pedagog: – Barn, idag har vi ovanlig aktivitet. Vi åker på en resa med dig, och jag kommer inte att vara Svetlana Alexandrovna, utan drottningen av alla vetenskaper - matematik. Jag vill bjuda in dig till mitt rike, där underhållande spel väntar oss, intressanta uppgifter, problem. Men vart vi ska gå är en hemlighet. Du måste bygga vår själv fordon svara på frågor. Är du redo?

  • Hur många fingrar har du på din vänstra hand?Och vidare höger hand? (barn får ett ånglok)
  • Hur många ögon har ett trafikljus? (barn får första vagnen)
  • Hur många svansar har två katter?? (barn får en andra vagn)
  • Hur många gånger om året händer en födelsedag?(barn får den tredje vagnen)
  • Hur många öron har två möss?(barn får den fjärde vagnen)

Lärare: Bra jobbat! Så vad tar vi med oss ​​på vår resa? (på tåget) Låt oss ta plats, låt oss gå! Vårt första stopp är i mitt rike "County Nedelnoe", här har invånarna valt ut mycket intressanta frågor till dig. Svarar du så har länsborna en överraskning i beredskap för dig. Lyssna noga:

1. Vilken veckodag är det idag?
2. Hur många dagar är det på en vecka?
3. Vilken dag kommer efter torsdag?
4. Vilken dag kommer före onsdag?
5. Vad heter den femte dagen i veckan?
6. Vilka dagar i veckan pratar vi om "arbetsdagar"?
7. Vad kallas "helgdagarna" i veckan?
Lärare: Bra jobbat! Det finns en överraskning för dig - blommor. Vår resa fortsätter, låt oss sätta oss ner och låt oss gå! Vårt nästa stopp är "County of Schitalkino". Alla i det här länet älskar att räkna. Barn, gillar du att räkna?

Titta på flanellgrafen och berätta vad du ser där? (barns svar)

Just det, det finns igelkottar på flanellgrafen. Snälla räkna och berätta hur många igelkottar det finns? (10). Rätt 10.

Låt oss nu unna igelkottarna äpplen.

- Hur många äpplen? - (9).

— Vilket tal är större än 10 eller 9? – (10)

- Hur länge? – (med 1)

— Vad behöver göras för att det ska bli lika många igelkottar och äpplen? Det stämmer, lägg till ett äpple.

Bra gjort! Och du har lyckats slutföra denna uppgift, du har biljetter till resan till nästa station. Och vi går till "County of Ta en vila", vi ska vila lite och gå vidare.

Fizminutka:

I måndags simmade jag (låtsas simma)

Och i tisdags målade jag. (låtsas rita)

På onsdagen tog jag lång tid på mig att tvätta ansiktet ("låt oss tvätta")

Och i torsdags spelade jag fotboll. (springer på plats)

På fredagen hoppade jag, sprang, (hoppade)

Jag dansade väldigt länge. (snurrar på plats)

Och på lördag, söndag (klappar händerna)

Jag vilade hela dagen.

(barn sitter på huk, händerna under kinden - somnar)

Lärare: Vår resa fortsätter (vi sätter oss ner och låt oss gå). Vårt stopp är "Figured County". Här blir du ombedd att utföra en intressant uppgift (barnen har löv, geometriska former och lim framför sig). Om du gör det rätt får du en present som souvenir.

Pedagog: placera och limma en cirkel i det övre högra hörnet, en oval i det övre vänstra hörnet, limma en rektangel längst ner i mitten, limma en triangel ovanpå rektangeln och en kvadrat i mitten av rektangeln.

Pedagog: Vad gjorde du? (hus). Bra gjort! Du genomförde uppgiften korrekt och de boende ger dig hus i present. Och vår resa fortsätter och du och jag har nått den sista stationen i mitt rike - "Zadachkino County". Är du redo?

1. På väg till gläntan åt kaninen 4 morötter,

Sedan satte han sig på en stubbe och åt en morot till.

Kom igen, räkna snabbt hur många morötter kaninen åt? (5)

2. Fem fluffiga katter lägga sig i korgen.

Sen kom en springande till dem, hur många katter var det tillsammans? (6)

3. Sex roliga små björnar
De rusar in i skogen efter hallon
Men en av dem är trött
Hitta nu svaret:
Hur många björnar är det framåt? (5)

4. En tupp flög upp på staketet,
Träffade två till där.
Hur många tuppar finns det? (3)

5. Fyra mogna päron
Svängde på en gren
Pavlusha plockade två päron,
Hur många päron finns kvar? (2)

Pedagog: Vilken bra kille du är, du klarade alla uppgifter, du har blivit riktiga matematiker, men vår resa tar slut och vi måste tillbaka till dagis.

Lektionssammanfattning:

- Barn, gillade ni det i mitt rike?

– Vilken uppgift ville du göra?

– Vilka uppgifter var svåra för dig?

The Princess of Mathematics är mycket nöjd med dig och har förberett intressanta uppgifter för dig - målarbok, som du kommer att göra hemma med dina föräldrar.

Sammanfattning av en integrerad lektion om bildandet av elementära matematiska begrepp i seniorgruppen.

Utbildare: Pushkareva O.A.

Ämne: "Låt oss rädda vår vänskap"

Mål: konsolidera elementära matematiska begrepp; främja sammanhållning och ömsesidigt bistånd.

Uppgifter:

Stärka färdigheterna att räkna framåt och bakåt inom 10, kunskap om numrets grannar;

Utveckla orienteringsförmåga på ett papper;

Förstärk kunskapen om veckodagarna;

Att befästa kunskapen om geometriska figurer och deras särdrag;

Utveckla uppmärksamhet och finmotorik hos fingrar;

Utveckla förmågan att svara fullt ut, välja beskrivande adjektiv;

Utveckla förmågan att göra självbedömning.

Integrering av områden: kognition, kommunikation, socialisering, fysisk utveckling.

Material: En boll med en lapp, en påse med en uppgift, kort med siffror, vitt papper F - A 4, ett exempel på orienteringsuppgift på ett pappersark, rosa och gröna stjärnor.

Flytta.

Barn kommer in och hälsar på gästerna. (Bollen rullar).

Pedagog : Barn, titta, en annan gäst rullar mot oss - jag undrar vad han vill berätta för oss? Åh, och det finns en lapp i bollen. Låt oss läsa den.

"Jag är trollkarlen från Gingham - ond och lömsk. Jag tog Friendship från din dagis. Jag vill att ni ska bli arga, olydiga barn och alla bråkar! Om du vill rädda din vänskap måste du utföra svåra uppgifter, så följer jag dig in magisk spegel observera. En magisk boll visar dig vägen till uppgifterna.”

Pedagog : Barn, vad ska vi göra?

Barn: Vi måste rädda vår vänskap!

Pedagog: Det är bra att jag har en karta som visar oss vägen. Men det finns två vägar på kartan - blå och grön. På den blå banan väntar 5 äventyrsuppgifter och på den gröna banan finns det 6 äventyrsuppgifter. Var finns det mer äventyr?

Barn: på den gröna stigen.

Pedagog: Hur många fler äventyr finns det på den gröna stigen än på den blå?

Barn: ännu ett äventyr. Siffran 6 är större än siffran 5 med en enhet.

Pedagog : Vilken väg kommer vi att välja?

Barn: Den gröna stigen, det finns fler äventyr där.

Pedagog: Så den första uppgiften är "Få ordning." Siffror är slumpmässigt utlagda på mattan. Vid signalen höjer barn en siffra i taget och ställer sig i en rad i ordning (1-10). Sedan, vid signalen, sprids de åt alla håll och vid signalen står de på rad i omvänd ordning (10-1).

Pedagog : Uppgift två: "Namnge grannarna." Framför barnen finns en affisch med siffrorna: 5...7; 8...10; 4...6; 3...5; 2...4; Grannar, vilka siffror skrivs här?

Barn: 6;9;5;4;3.

Pedagog: Tredje uppgiften. Gåtor om geometriska former.

    Jag har inga hörn, men jag ser ut som ett fat.

På plattan och på locket, på ringen och hjulet.

Vem är jag, vänner? Ring mig. (cirkel)

    Mina tre sidor kan vara olika långa.

Där sidorna möts bildas en vinkel.

Vad hände, titta, det finns också tre hörn. (triangel)

    Det ser ut som ett ägg eller ditt ansikte.

Det finns en sådan cirkel - ett väldigt konstigt utseende.

Cirkeln blev tillplattad, det visade sig plötsligt... (oval).

    Jag har alltid en väldigt jämn figur.

Alla vinklar i mig är lika och fyra sidor är lika.

Kuben är min favoritbror, eftersom jag ... (fyrkantig).

Pedagog: Bra gjort. Låt oss nu vila.

FYSISK MINUTT.

I en vid krets ser jag

Alla mina vänner reste sig

Vi går nu

Nu går vi till vänster

Låt oss samlas i mitten av cirkeln

Och vi kommer alla tillbaka till vår plats.

Låt oss le, blinka,

Och låt oss börja spela igen!

Pedagog: Och nu nästa, fjärde uppgift "Orientering på ett pappersark." (Rita geometriska former). Barn, kom ihåg var mitten, hörnen, sidorna av arket är - topp, botten, höger, vänster. Jag kommer att upprepa uppgiften 2 gånger, och du slutför den på pappersark.

Barn slutför uppgiften.

Pedagog: Kontrollera nu att utförandet är korrekt, jämför ditt arbete med provet. Bra gjort!

Pedagog: Nästa uppgift. Låt oss komma ihåg veckodagarna.

I måndags tvättade jag

Jag sopade golvet i tisdags

I onsdags bakade jag kalach

Jag tillbringade hela torsdagen med att leta efter bollen.

Jag tvättade kopparna i fredags,

Och i lördags köpte jag en tårta,

Jag ska träffa alla mina vänner på söndag

Jag bjöd in dig till min födelsedag!

Sedan ställer läraren frågor: vad gjorde du i onsdags (bakade kalach), vad gjorde du första dagen i veckan (i måndags tvättade jag) osv.

Pedagog: Barn, ni är alla fantastiska, ni utförde alla uppgifter bra. Och nu är nog uppgiften den svåraste. En ond trollkvinna, listig och lömsk, vill testa hur ärlig och sanningsenlig du är. Nu måste du tänka på hur du tror att du har slutfört alla uppgifter. Den som tror att han inte har gjort ett enda misstag kommer att ta en rosa stjärna, och den som tror att han har gjort ett misstag kommer att ta en grön.

Barn kommer till bordet och tar stjärnor.

Pedagog: Bra jobbat killar, ni agerade alla ärligt, var smarta, snabba och vänliga. Och nu kommer trollkvinnan Gingema att bryta förtrollningen och skicka tillbaka vår vänskap till vår dagis.